26 Ağustos 2011 Cuma

Kadir gecesi ve bütün özel günler…

Küçük yaşlardan beri ben hep sorguladım, nasılları öğrendim, ama nedenleri de merak ettim hep. Bayramlar neşeliydi, yılbaşları soğuk. Hıdrellez’lerde çok heyecanlanırdım nedense, ama en çok doğum günlerimi severdim.
Sonra çok daha çok şey bildiğimde, 21 Mart’ın yeri ayrı olmakla birlikte, dönenceler ve gündönümleri hepsinin önüne geçti. Hayatın genel akışının değiştiği zamanlarda, ben de kendi hayatımı değiştirmeye çalıştım.
Hocalık zamanında, öğrencilerin en çok sorduğu şeyler böyle özel günlerde ne yapılması gerektiğiydi. Bir de meşhur tarihler var yeni çağcılar için. Birbirini tekrarlayan sayılardan oluşan tarihler başta olmak üzere, çeşitli günlerde özel ritüellerin yapılması öneriliyor.
Benim rasyonel aklım güneş takviminden yana olduğu için, ay takvimiyle ilgili özel günler çok önemli değil bence. Elbette dolunay ve yeni ay önemli, mesela  bu ayın 29’undaki yeni ay bence çok önemli. Ama güneş takvimi yılı içinde, ay takvimine uyduğu için sürekli değişen tarihler benim çok aklıma yatmıyor. Sanki zamanda başıboş olmasa da geziniyorlar gibi, ya da her sene bekledikleri tarihten önce gelen misafirler gibiler. Bu arada güneş takvimini ay takvimiyle birleştiren özel günler de var Wesak gibi, onlar için bile bence aynı şey geçerli.
Kadir gecesinin hangi gece olduğu konusunda bir mutabakat yok. Farklı ülke ve topluluklarda farklı tarihlerde kutlanabiliyor. Yani bırakalım yıl içinde gezinmesini, hangi gece olduğu bile çok belli değil.
Küçükken Ramazan’larda sadece Kadir günü oruç tutardım, ailemde kimse oruç tutmamasına rağmen, o gün benim için büyük bir sofra kurulurdu. Akşam uzay orduları başkomutanı olmayı içeren bencil dualarımı ederdim. Sonra olmadığını görünce, vaz geçtim:)

Şimdi farklı düşünüyorum.

Bu tarihler, ve saatler, yani bir grup insanın önem atfettiği, değerli bulduğu, belli bir amaç için birlikte, ya da aynı anlarda, benzer kurallara uyarak, meditasyon, zikir, ya da çalışma yapıp, dua ettiği zaman dilimleri bence önemli. Burada tamamen bireysel bir tercih söz konusu. Herkes kendi neşesinin bileceği tarihleri kendi seçebilir. Ama o zaman diliminde, ortak irade ve ortak niyetle yapılan konsantrasyonların, bireysel ve yalnız başına yapılan çalışmalardan daha güçlü olduğunu düşünüyorum.
Bu yüzden, mesela bu gece benim yapacağım gibi, siz de kendi önemli bulduğunuz toplu çalışma günlerinde, amaca uygun ritüelleri yerine getirip, sonra kendiniz, aileniz, ülkeniz, dünya, insanlar ve insanlık için iyi dileklerde bulunabilirsiniz. Günün ya da gecenin mana ve ehemmiyetine uygun olarak, en sonunda, muhakkak diğerlerinin dualarının gerçekleşmesi için de niyetinizi kainata, büyük ortak iradeye beyan etmeniz çok önemli. Benim küçük bir hilem var bu konuda, diyorum ki, “benim dualarımı engellemeyecek bütün duaların gerçekleşmesini diliyorum.”J
Neşeniz, bilir. Sevgi ve bilgi, paylaşılarak çoğalır. Maksat Bir, rivayet muhtelif.  Sevgi ve ışık…
Bu yazıyı linkini vererek her yerde ve herkesle paylaşabilirsiniz…

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder